Wśród kierunków studiów, które nie są zbyt dobrze znane przynajmniej z nazwy, można znaleźć psychodietetykę. Na czym polegają te studia i kto może się na nie zapisać? Szczegóły poniżej.
Psychodietetyk studia – wiedza i umiejętności
Osoby studiujące psychodietetykę mają możliwość poznania najnowszych doniesień naukowych w zakresie wzajemnych powiązań psychologii i żywienia. Chodzi tu o wpływ zachowań żywieniowych na psychikę oraz kondycję fizyczną w poszczególnych etapach życia człowieka. Studiując psychodietetykę, można zdobyć wiedzę z obszaru podłoża psychologicznego i medycznego. To też szansa na poznanie mechanizmów rozwoju zaburzeń odżywiania, a także problemów z wagą w przypadku chorób somatycznych. Studia te to dobry sposób na opanowanie umiejętności rozpoznawania czynników psychologicznych w zaburzeniach odżywiania. Absolwenci z łatwością rozpoznają choroby związanie z niewłaściwym odżywianiem. To tak naprawdę tylko część tego, co studenci mogą opanować podczas studiów na tym nowoczesnym kierunku. Tak wielu ludzi potrzebuje pomocy specjalistów w zakresie rozwiązywania wspomnianych problemów.
Kto może studiować psychodietetykę?
Psychodietetyk studia to zajęcie tylko dla ograniczonej grupy osób. Ktoś, kto chce podjąć naukę na tym kierunku, musi przede wszystkim pracować w zawodzie dietetyka, technologa żywności, psychologa, psychoterapeuty, czy pielęgniarki. Studia te są proponowane również osobom, które sprawują inne zawody, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne z obszaru psychodietetyki. Czasem, by dostać się na te studia, trzeba przejść rozmowę kwalifikacyjną, ale nie zawsze jest ona konieczna. Jak widać, nie każdy ma szansę na te studia. By móc podjąć naukę, osoba zainteresowana danymi studiami, musi już mieć wykształcenie powiązane z tym kierunkiem.
Psychodietetyka to interesujący kierunek, choć niełatwy. By zyskać potwierdzenie ukończenia tych studiów, trzeba zaliczyć przedmioty, a także zdać egzamin potwierdzający efekty kształcenia.