Transkreacja – co to takiego i czemu służy?W ofercie profesjonalnych biur tłumaczeń można znaleźć między innymi usługę zwaną transkreacją. Wiele osób jednak zastanawia się, czym jest i czemu służy. Niektórzy wręcz się dziwią, dlaczego świadczą ją właśnie biura tłumaczeń. Wydaje się zupełnie niepowiązana. Jaka jest jednak prawda? 

Co to transkreacja?

Transkreacja jest formą tłumaczeń wymagającą od tłumacza zarówno biegłości językowej, jak i bardzo dobrych umiejętności kreatywnego pisania, a do tego również rozumienia niuansów kulturowych języka, jakiego tłumaczenie to dotyczy. Tekst, który jest transkreowany, powinien być dosłowny. Musi też oddawać kontekst i emocje, jakie wywołuje tekst główny. Biorąc pod uwagę transkreację w zakresie materiałów reklamowych i marketingowych, zwykłe tłumaczenie może nie być wystarczające. Wówczas sprawdza się właśnie transkreacja. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość stworzenia kreatywnego tekstu dostosowanego do języka i kraju.

Tłumaczenie marketingowe musi być kreatywne, by miało skuteczny wpływ na odbiorców. Transkreacja jest pewnego rodzaju połączeniem tłumaczenia z copywritingiem. Uzyskany tekst musi zaciekawiać odbiorców i musi być przede wszystkim dla nich zrozumiały. Transkreacja nie jest łatwa. Dlatego osoby, które jej potrzebują, zwykle nie zajmują się tym samodzielnie, ale zlecają to zadanie profesjonalistom. To zwiększa powodzenie całego procesu. 

Kto wykonuje transkreacje?

Transkreacje marketingowe wykonują tłumacze, którzy posiadają obszerną wiedzę w danej dziedzinie. Ponadto świetnie orientują się w niuansach kulturowych kraju, jak też specyfikę języka. Wszystko to ma na celu stworzenie wartościowej i skutecznej pod względem marketingowym treści. W dzisiejszych czasach transkreacje są bardzo popularne. Tak samo nietrudno jest znaleźć biuro, które je oferuje. Jednak z racji faktu, iż jest tu mowa o tłumaczeniach, które mają pełnić dość ważną funkcję, trzeba rozejrzeć się za tłumaczem z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie. 

Transkreacje powoli zyskują coraz większą popularność. Usługa ta jest oferowana przez coraz większą liczbę biur. Najlepiej jednak wybrać to, które zatrudnia fachowców specjalizujących się właśnie w tym zakresie. Którzy mają duże doświadczenie w obszarze nie tylko samych transkreacji, ale też orientują się w sprawach marketingowych. Jak już wiadomo, transkreacja może mieć duże znaczenie dla biznesu. To jeden z powodów, dla którego wiele firm decyduje się na daną usługę. Warto więc zaangażować się w wybór konkretnego biura i tym samym tłumacza.