Backtranslation and resolution – sprawdzanie poprawności tłumaczeniaTłumaczenie nawet najprostszych tekstów wielu osobom sprawia ogromny kłopot. Nic więc dziwnego, że biura tłumaczeń cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Pracujący w nich tłumacze bardzo dbają o poprawność wykonanych tłumaczeń. Mają na to swoje sprawdzone sposoby. 

Backtranslation and resolution – co to takiego?

Backtranslation and resolution to dość tajemnicze hasło. W dodatku w obcym języku. Nic więc dziwnego, że sprawia wielu osobom niemały kłopot w rozszyfrowaniu, o co tak naprawdę chodzi. Otóż chodzi tu o metodę skutecznego sprawdzania poprawności wykonanego tłumaczenia, a do tego jego zgodności z oryginalnym tekstem. Działanie to jest procesem wieloetapowym, co oznacza, że składa się z wielu czynności. Jedną z nich jest przetłumaczenie tekstu w drugą stronę. Ma to na celu sprawdzenie, czy tłumaczenie jest zrozumiałe. Później tłumacz porównuje oryginalny tekst z przetłumaczonym i na odwrót. Trzecim etapem jest ustalenie znaczących różnic pomiędzy tymi tłumaczeniami. 

Czy backtranslation and resolution zawsze jest konieczny?

Ta sprawdzona metoda sprawdzania poprawności tłumaczenia nie jest wymagana w przypadku każdego przekładu. Są kraje, w których działanie to jest obowiązkowe, ale w Polsce ten wymóg nie obowiązuje. Warto natomiast wykonać backtranslation and resolution w przypadku tłumaczenia dokumentów z dziedziny finansów i ekonomii, umów, prac naukowych, czy instrukcji obsługi. Tłumacze, którzy sprawdzają swoje tłumaczenia tą metodą, świadczą usługi na wysokim poziomie i naprawdę warto powierzyć im to zadanie. 

Czy backtranslation and resolution powoduje wzrost ceny usługi?

Trzeba liczyć się z tym, że powyższa usługa będzie powodować wyższą cenę tłumaczenia. Takie tłumaczenie zajmuje wówczas więcej czasu. Jednak mimo to, szczególnie mając do przełożenia ważną treść, warto z tej opcji skorzystać. Warto też pamiętać, że obecnie na rynku jest bardzo duża konkurencja. Wiele biur ze sobą rywalizuje, niemalże walcząc o klientów. Można więc trafić na biuro, które wykona usługę w bardzo przystępnej cenie. 

Jak widać, temat tłumaczeń jest dość obszerny i wielu zagadnień, którymi tłumacze posługują się w swojej pracy, możemy nie rozumieć. Warto więc jeszcze przed skorzystaniem z usługi, poprosić o radę specjalisty, jak to tłumaczenie wykonać, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt tej pracy. Może właśnie w konkretnej sytuacji backtranslation and resolution przyniesie korzyści albo przeciwnie, nie będzie przydatny. Dobrze jest rozeznać się w temacie, by mieć jasną sytuację i pewność dobrych wyborów.